Ko se zeza oko džeza

Saberi Se Ko se zeza oko Dzeza
Zoran Jovanović
Latest posts by Zoran Jovanović (see all)

 

Gradovi, to su unutrašnje istine.

                                                                                                                             Jovan Dučić 

 

 

Sedim tako, pre neki dan, u centru Niša i vidim čoveka mojih godina. Seda mu kosa svezana u rep, a ispod sakoa tunika, duga do stopala. Zanimljivo i hrabro – mislim, a kraj mene prolazi mladi bračni par, sa dvoje dece i nešto živo raspravlja na itlijanskom. Pažnju mi privlače i dva mladića odevena u arlekinske kostime, različitih boja, kao i grupa devojaka sa istim šeširima na čijim trakama piše „Nišville”. 

Lepo, nema šta. Čovek se oseća kao da je u nekoj svetskoj metropoli. Prija mu ta ležerna i dobronamerna energija koju stvaraju sva ta raznovrsna i zanimljiva lica. Takva mu se privilegija ne ukazuje svakoga dana. Posebno ne u ovom vremenu izluđenom stalnom užurbanošću i gomilama banalnih klišea.

Saberi Se Ko se zeza oko Dzeza

Šta gradi gradove…

Jer, smisao života nije moguće pronaći samo u radu i posedovanju, več i u lepoti doživljenog. Tako ni gradovi, kako piše Dučić, nisu samo gomile ljudi i kamenja, već žive najpre „u onom što nije nazidano na zemlji i podignuto u vazduhu, nego izgrađeno u mašti i duši”. (J. Dučić, „Gradovi i himere”).

Naravno, lepo je imati i svetleće fontane, ali ne one koje se renoviraju u vreme festivala, jer i najprimitivniji građanin ove zemlje zna da se, kada gosti dolaze, kuća posprema, a ne rasprema. Pa, ipak?… Kao da se ovde neko namerio da džezu pripiše nešto tuđe, negde tamo nastalo i ovde doneto, pa ignoriše činjenicu da je ta muzika nastala iz etno tradicije, tuđe, ali i naše. Zbog toga je sasvim umesno tvrditi da je naš sugrađanin, Šaban Bajramović, bio izvanredan džez pevač, kao i to da je pozornica ovogodišnjeg Nišvila ugostila i sjajne džeziste romskih i rege ritmova.

Srbija je zemlja bogatog muzičkog nasleđa. Zar bi ga, tako raznovrsnog, sada trebalo ukalupiti samo u banalnu turbo-folk produkciju? To bi bila velika greška ako ni zbog čega drugog a ono zbog toga što se svaka uniformnost, pa i ona navijačka (navodno bezazlena), lako preobrati u netrpeljivost i nasilje prema drugome i drugačijem.

 …a šta ih ruši?

A ima li ičeg blagorodnijeg od raznovrsnosti, ili ukusnijeg od trpeze prepune raznih jela, pića, boja i oblika? Otuda, šta je vrednije poštovanja u ljudskoj jedinki od njegove originalnosti i samobitnosti? Od njegove hrabrosti da ide nepoznatim putevima stvaralaštva i duhovnosti. Jer, u mnogo sličnosti teško je prepoznati istinu i ono šta je pravo. U polju su svi klipovi kukuruza manje-više isti i zato jednako vredni. Ali, u našem svetu svi se razlikujemo. Ako su nam otisci prstiju različiti, zamislilimo onda koliko su nam različite duše i umovi? A naš bi već citirani pisac rekao: „Niko ne vidi koliko jedna staza kojom prolazimo svaki dan izgleda drugačije svaki put; i da nikada jedno jutro nije slično drugom”. (Isto)

Zato, ukoliko zaista negujemo različitosti, nikada nam neće pasti na pamet da nešto što je naše, što je ovde niklo, raslo i po čemu se naš grad prepoznaje u moru drugih gradova, ustupimo nekome drugom. Ne zbog toga što to više neće biti naše, već zato što naličje nikada nije isto što i lice. A mi ne pristajemo da živimo kao naličje sveta, jer, kako je pisalo na majicama dvojice starijih gostiju iz inostranstva: Džez nije muzika, džez je život.  

Share
Back to Top