Perica Donkov: Gnušam se podilaženja

Saberi Se Intervju Perica Donkov
Dragana Nikolić
Latest posts by Dragana Nikolić (see all)

Saberi Se Intervju Perica Donkov

Na 5 pitanja za Saberi Se odgovara Perica Donkov, akademski slikar.

 

Šta je za Vas kultura u najširem smislu te reči?

Kultura je delatnost ljudi koja pokušava da razmotri, sagleda i definiše postojanje iznad materijalne sfere.

 

Ocenite kulturni ambijent sredine u kojoj živite i radite?

Oduvek smatram da na našim prostorima društvo formalizuje kulturu, nerazumevajući (razumevajući?) njenu ulogu i značaj, a sve zarad materijalne nadmoći nosilaca vlasti.

 

Situacije, ljudi, gestovi koji Vas posebno raduju, ohrabruju?

Uvek me raduje kad osetim da je neko razumeo, shvatio i veruje da je SUPERMEN strip.

 

 

Sadržaj pred kojim uvek iznova zanemite (u negativnom smislu)?

Podilaženje, pa i sebi.

 

Preporuka za čitanje, slušanje, gledanje?

Volim da pročitam našeg pisca iz male sredine Enesa Halilovića npr. Za gledanje preporučujem mlade vizuelne umetnike, iznenadiće vas svojim promišljanjima. Siguran sam.

 

 

PERICA DONKOV, slikar, predstavnik neo-enformela; univerzitetski profesor.

Diplomirao je 1981. a magistrirao 1984. na Odseku za slikarstvo Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu, u klasi profesora Radenka Miševića.

Od 1983. je član ULUS-a u statusu slobodnog, potom istaknutog umetnika. Od 2008. godine predavač na Fakultetu umetnosti u Nišu, a u zvanju redovnog profesora, od 2018. godine.

Dobitnik je 15 nacionalnih nagrada za slikarstvo počevši od studentske nagrade GLU 1980. i nagrade Univerziteta umetnosti 1981. Zatim nagrade Galerije “Nadežda Petrović” 1984, „Đorđe Krstić” 2001, Zlatne palete ULUS-a 2007. i „Beli Anđeo” iste godine. Slede nagrade „Milan Konjović” 2010, kao i Politikina nagrada „Vladislav Ribnikar” 2020. Perica Donkov je dobitnik najvećeg društvenog priznanja grada Niša, nagrade „11 Januar”.

Samostalno je izlagao 35 puta u zemlji i inostranstvu, učestvovao je na više od 200 kolektivnih izložbi, kao i na svim najznačajnijim likovnim manifestacijama u Jugoslaviji i Srbiji – Kontrolirana gesta, Jugoslovenska dokumenta 89, Trideset najznačajnih umetnika VIII i IX decenije u Jugoslaviji, Bijenale mladih, Oktobarski salon itd.

Njegova dela nalaze se u najznačajnijim javnim zbirkama u zemlji, ali i u privatnim zbirkama: Vujičić, Popović, Trajković, Erić, RIMA, Marjanović, Viner Štediše, Telenor, Philip Moris…

Monografija Perice Donkov „Slika kao sklonište” Milete Prodanovića u izdanju „Vujičić Kolekcije” iz Beograda objavljena je 2014. godine.

Share
Back to Top